Montaż i instalacja

 

Rekuperatory serii PRANA 150 oraz 200 montujemy w górnej części ściany zewnętrznej budynku. Podczas montażu należy wiertnicą wykonać otwór przelotowy na zewnątrz o odpowiedniej średnicy. Otwór przelotowy wykonać należy pod kątem 3-5 stopni w kierunku zewnętrznym.

Średnice otworów, jakie wykonujemy dla poszczególnych modeli:

« PRANA 150 » – otwór 160 mm ;
« PRANA 200G » – otwór 210 mm ;
« PRANA 200C » – otwór 210 mm ;

Aby zapewnić prawidłowe działanie systemu wentylacyjnego, konieczne jest, aby jego wylot (na zewnątrz) rozciągał się poza ścianę w odległości nie mniejszej niż 5 mm. Długość modułu operacyjnego odpowiada grubości ściany, w której wykonywany jest montaż.

Rekuperatory podłącza się do sieci stacjonarnej o napięciu 220V i częstotliwości 50Hz.

Pozostałe prace przygotowawcze:

  • przygotowanie otworu do instalacji przełącznika,
  • podłączenie przewodów instalacji elektrycznej między systemem, przełącznikiem i źródłem zasilania.

PODŁĄCZENIE DO SIECI ELEKTRYCZNEJ

Wszystkie przewody łączące, wykorzystywane w instalacji, powinny być o przekroju min. 0,75 mm².

Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą pilota zdalnego sterowania.

W CELU PODŁĄCZENIA SYSTEMU WENTYLACYJNEGO NALEŻY:

  1. Podłączyć zaciski kontaktowe do sieci elektrycznej za pomocą dwużyłowego kabla zasilającego o przekroju min. 0,75 mm². W przypadku obecności w komplecie przełącznika rezystora, podłącza się go do sieci zasilania szeregowo.
  2. Włączyć wentylatory.
  3. Dokonać kontroli wizualnej podłączenia i kontroli działania opcji wentylatorów systemu.

SERIA PRZEMYSŁOWA

Rekuperator PRANA 340S należy zamontować wraz z pochłaniaczami drgań, aby uniknąć przenoszenia niewielkich drgań na podłogę. Kanały powietrzne należy łączyć z rekuperatorem wyłącznie za pomocą wkładek tłumiących drgania, po to by wyeliminować przenoszenie drgań na kanały powietrzne. Aby zapewnić pracę systemu zgodną z parametrami z karty katalogowej, do podłączenia kanałów do rekuperatora niezbędne jest posiadanie co najmniej 1-metrowego prostego odcinka na wlotach i wylotach rekuperatora, które umożliwią obracanie i rozgałęzianie kanałów. Aby uniknąć zanieczyszczenia wymiennika ciepła w rekuperatorze, konieczne jest zamontowanie filtra powietrza na zewnątrz budynku, a także w razie potrzeby na kanałach wywiewnych z pomieszczenia. Aby zmniejszyć hałas w kanałach, zalecamy zainstalowanie tłumików dźwięku. Konieczne jest zapewnienie odpływu kondensatu z rekuperatora. Obliczenia przekroju kanałów wentylacyjnych i kratek wentylacyjnych powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanego projektanta. Instalacja systemów musi zostać przeprowadzona przez wykwalifikowany zespół instalacyjny.

Rekuperatory należy zabezpieczyć w ogrodzonej konstrukcji, graniczącej ze ścianą zewnętrzną. Otwory w ścianie powinny mieć odpowiednie średnice (nie mniejsze niż 160 mm). Odległość między otworami napływu i wyciągu powietrza w ogrodzonej konstrukcji powinna wynosić nie mniej niż 1500 mm. W przypadku, gdy zabezpieczenie obowiązkowej odległości nie wydaje się możliwe, dopuszcza się redukcję odległości między otworami do 500 mm pod warunkiem wykorzystania krat wentylacyjnych z deflektorami i umocowania ich w taki sposób, żeby strumienie powietrzne na wejściu/wyjściu zostały ukierunkowane w różne strony).

 
 

Po zamocowaniu instalacji na powierzchni nośnej do systemu podłącza się kanały napływu i wyciągu powietrza zgodnie z projektem układu wentylacji. Urządzenie jest kompatybilne ze standardowymi kanałami wentylacyjnymi.

Jeśli moduł operacyjny przeznaczony jest do montowania na ścianie, to w górnej części ściany zewnętrznej budynku, należy zrobić mały otwór o odpowiedniej średnicy o nachyleniu 3-5 stopni w kierunku zewnętrznym.

Moduł operacyjny instalujemy za pomocą pianki montażowej lub innej uszczelki. W celu zapewnienia prawidłowego działania systemu, urządzenie od strony zewnętrznej powinno wychodzić poza granice ściany na odległość zapewniającą swobodny przepływ powietrza przez kanał wentylacyjny.

PODŁĄCZENIE DO SIECI ELEKTRYCZNEJ

Wszystkie przewody łączące, wykorzystywane w instalacji, powinny być o przekroju min. 0,75 mm².

Prace elektromontażowe powinny być wykonywane tylko przez wykwalifikowanych specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami.

Po uruchomieniu urządzenie powinno odpowiadać przepisom następujących dyrektyw:

  • Dyrektywa niskonapięciowa LVD 2014/35/UE;
  • Dyrektywa №2006 / 42 / CE w sprawie maszyn;
  • 2004/108/WE Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej (EMC).

Copyright © 2018. Ecoventeam Sp. z o.o. KRS 0000533306. NIP 5342500889